Magdaléna na Hronově po desáté


Oba soubory Tanečního a pohybového studia Magdaléna, z.s. se zúčastnily v srpnu letošního roku divadelního 89. ročníku festivalu Jiráskův Hronov.

Od roku 2009 jsme zde uvedli již patnáct inscenací. Soubory během jedenácti let získávaly nominace na Hronov z celostátních přehlídek pantomimy a pohybového divadla „Otevřeno“ v Kolíně, z celostátní přehlídky scénického tance „Tanec, tanec…“ v Jablonci nad Nisou a z celostátní přehlídky mladého divadla v Ústí nad Orlicí.

TaPS Magdaléna, z.s se dlouhodobě řadí mezi nejlepší výchovně vzdělávací umělecké subjekty u nás. Letošní velký úspěch dvou uvedených inscenací je toho jen potvrzením (V takovém nečase, Mariina cesta).

Každoročně se dostává našim souborům při hodnocení na Hronově ocenění ze strany uznávaných odborníků – tanečních pedagogů, režisérů, divadelních kritiků.

V letošním roce za lektorský tým psal recenzi na naše představení Juraj Benčík – absolvent VŠMU Bratislava obor herectví. Jako jediný slovenský herec se stal členem divadla Cirgue du Soleil (Francie). Působí v několika slovenských divadlech.

Oslava opravdovosti

Přehlídka vystoupení pantomimy a scénického tance na mne zapůsobila především poctivostí předvedených výstupů. Skutečný účinek má pohybové divadlo jen tehdy, když je naplněné skutečnými a konkrétními pocity, obrazy a vztahy. Jakékoliv předvádění hrozí sklouznutím k předstíranému. K mechanickému ukazování naučených, prázdných, významu a citu zbavených pohybů. Skutečné prožívání aktérů je zárukou prožitku diváků. Odpoledne věnované pohybovému divadlu jsme měli možnost celé prožít spolu a naplno.

V takovém nečase je na návštěvy čas.

Vyvrcholení první části programu přineslo symfonii jednoty velmi kultivovaného pohybového stylu, uvolněného a duševně naplněného výrazu, velmi konkrétního, pravdivého obsahu bez náznaku formálnosti. Virtuozity v skupinové, velmi harmonické v párové i sólové práci tanečnic. Velmi příjemným byl výstup monologů bez zvuku, který potvrdil, že jemnost a něžnost jsou přitažlivé i v emocích méně pozitivních. Celý výstup byl pro mne návštěvou výjimečnosti.

Mariina cesta k ženskosti.

Představení plné začínající magie mystéria ženské spolupatřičnosti, která se projevila jen tušená, ale již očividná.

Zpravodaj, 89 Jiráskův Hronov, 6.8.2019

Inscenace Mariina cesta bude uvedena V rámci přehlídky Tanec, tanec…2019 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou na konci října letošního roku vedle další úspěšné inscenace staršího souboru Špičkou lodičky rýpnu do vzduchu. Jste srdečně zváni.

Další recenze na naše představení vyšla na Aktuálně.cz/kultura

Tradičně silná představení nabídl soubor Magdaléna, což je soubor z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Dívky v lesklých šatech (V takovém nečase) předvedly fascinující choreografii, která ilustrovala Písně o mrtvých dětech skladatele Gustava Mahlera.

Vedle tohoto úspěchu žáci a studenti TaPS Magdaléna, z.s. získaly pět nominací na celostátní přehlídky v Kolíně, Jablonci n.N., Kutné Hoře a tři nominace na festival současného tance s mezinárodní účastí v Klášterci nad Ohří. To vše je již minulost a blíží se nový školní rok a s ním nové nápady, spousta pěkné práce a zážitků. Již od záři připravujeme vánoční projekt „Mariánský kult v českém uměleckém prostředí – Příběhy o Mariích“, který bude uveden za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou 1.12.2019 v MD Jablonec n.N.. V Jablonci otevíráme nové prostory se zajímavým programem pro všechny generace (info na www.tsmagdalena.com).

Ludmila Rellichová


Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné štítky
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square